Eliaden 2024 vel gjennomført

Over 20.000 besøkende ble fasit for jubileumsutgaven av Eliaden. Messa som samler bransjene innen elektro, energi og industri feiret i år sitt 40 års jubileum. NFEA deltok med stand og seminar.

Allerede første dag lå det an til rekord. Med drøyt 5 700 besøkende, som er det meste siden 2010, var det en kjempestart på messen i år.

– Det betyr at vi ligger foran skjema i 2022, da antall besøkende endte på rundt 20 000. I dag forbereder vi oss på storinnrykk. Runder vi 9 000 er vi fornøyde. Signalene tyder på at det blir flere besøkende enn for to år siden, sa prosjektdirektør Svein Bogerud Arnesen i Eliaden under dag 2.

40 års jubilant

Etter endt første dag markerte messa at det er 40 år siden den første Eliaden ble gjennomført. Her var utstillerne invitert til å mimre om tidligere messer. Mange av de rundt 200 deltakerne hadde også kledd seg ut. – Med innleid diskjockey, som spilte kjente 80-tallslåter, ble dette en morsom og flott markering av hvor mye Eliaden har betydd, og betyr for elektrobransjen i Norge, forteller Arnesen.

Eliaden markerte 40-årsdag med et 80-tallsparty, med god stemning og innleid diskjockey. Svein Bogerud Arnesen og Svein Hjelmås er godt fornøyd med første dag. Foto: MER Marketing

Skryt til utstillerne

– Jeg må få lov til å skryte av utstillerne, sier utstilleransvarlig Svein Hjelmås. – De har lagt utrolig mye arbeid og ressurser i å bygge lekre utstillinger – og ikke minst fylle dem med godt innhold. Jeg har vært på mange messer i Europa, og selv om ikke Eliaden kan måle seg i utstillerareal med de største, står vi ikke noe tilbake for kvalitet på standene. Det bekrefter hvor viktig denne arenaen er for utstillerne.

Hjelmås forteller at forberedelsene til Eliaden 2024 har vært annerledes enn de tidligere utgavene han har hatt utstilleransvaret for. Men så har da også hele bransjen endret seg, påpeker han.

– Jeg har et inntrykk av at forberedelsene til Eliaden før koronaen gikk på autogir. Mye handlet om å gjenta den samme suksessformelen hver gang, da målgruppen var den samme og bransjen endret seg lite. Den første postkorona-Eliaden for to år siden, var alt fokusert på å klare å stable et arrangement på beina på kort tid. Denne gangen har vi fått tid til å lage Eliaden slik vi vil ha den, både i forhold til bruken av hallene og uteområdene, samt innholdet.  Ikke minst har vi stort fokus på solenergi og batterilagring, som nå har kommet for fullt i markedet.

– Endelig ruller Eliaden 2024, jubler Eliadens utstilleransvarlig Svein Hjelmås. Han gleder seg over flotte stander, gode besøkstall og en herlig stemning i Nova Spektrum. Foto: Totalmedia

NFEA med stand og seminar

NFEA er en av eierne til Eliaden gjennom vår deltakelse i Elektroforum. Som bransjeforening stiller vi selvsagt opp på Eliaden. I år hadde vi stand og seminar på Åpen Scene i automatiseringshallen alle messedagene.

Vi ønsker å rette en stor takk til alle som besøkte oss på vår stand. Og ikke minst vil vi si tusen takk til alle foredragsholderne som sørget for et veldig bra seminar.

 

 

Nyheter

Cyber Security 2026: Når strategien møter teknologien

09.03.26

Cybersikkerhet er ikke lenger et nisjetema – det er et forretningskritisk og samfunnskritisk ansvar. Når Cyber Security 2026 samler bransjen i Oslo i april, skjer det med et nytt grep: Parallelle sesjoner som gir deltakerne større faglig valgfrihet og dypere innsikt.

Les mer

Rapport fra årsmøtet

20.02.26

NFEAs årsmøte for 2025 ble holdt på Thon Conference i Oslo 18. februar 2026. 2025 ble et tungt år for NFEA resultatmessig, med en omsetning på rundt 12 millioner. Driftsresultatet ble på rundt 50.000 kroner, med et årsresultat på ca 250.000 kroner.

Les mer

ERF2026 i Stavanger – en unik mulighet for NFEAs medlemmer

20.01.26

I mars 2026 samles Europas ledende miljøer innen robotikk, automatisering og kunstig intelligens i Stavanger, når European Robotics Forum 2026 (ERF2026) arrangeres i Norge. For NFEAs medlemmer representerer dette en helt spesiell mulighet til å synliggjøre norsk teknologi, bygge internasjonale relasjoner og ta del i utviklingen av fremtidens løsninger.

Les mer

2025 med rekordhøyt aktivitetsnivå

11.12.25

2025 har vært et år der NFEA virkelig har fått synliggjort sin rolle som en nasjonal møteplass for teknologi, automasjon og elektro. Med høy aktivitet, mange arrangementer og et engasjert fagmiljø i ryggen, har året bidratt til både ny kunnskap, styrkede nettverk og viktig bransjeutvikling.

Les mer