Har opprettet OPC UA Brukerforum

NFEA starter nå et OPC UA Brukerforum hvor OT- og IT-ingeniører med lidenskap for åpen og standardisert utveksling av operasjonelle data kan møtes for å bli kjent, diskutere, lære av hverandre og få til økt bruk av OPC UA og standardiserte informasjonsmodeller på tvers av industri-grener.

Industri 4.0 er en digital transformasjon av industrier hvor grensene og skillet mellom fysisk utstyr, industriell produksjon og den digitale verden viskes ut og blir i økende grad sammenflettet. Utstyr og produksjon blir smartere, og vil i fremtiden kunne gjøre flere oppgaver uten menneskelig involvering. Data spiller en nøkkelrolle for verdiskapning og vil brukes til å utvikle nye konkurransedyktige forretningsmodeller og tjenester på tvers av verdi og leverandørkjeden. Rigide og lineære verdikjeder byttes ut med nettverk av samarbeidspartnere som knyttes sammen gjennom digitale plattformer og økosystem.

Denne type samarbeid mellom maskiner, selskaper og mennesker krever interoperabilitet som betyr at informasjon kan utveksles på et felles språk med felles forståelse. Mennesker er gode på semantisk interoperabilitet. Det betyr at vi kan forstå hverandre (ganske) godt med verktøy som ord, diagrammer, bilder og kontekst, men også lyder, ansiktsuttrykk og kroppsspråk. Men maskiner og programvare fungerer ikke slik. De kan kun forholde seg til data, informasjonsmodeller og algoritmer, og det er lite rom for tolkninger.

I vår daglige hverdag aksepterer vi ikke lengre at bankkortet vårt ikke kan brukes hvor som helst over hele verden, vi forventer at en datamus skal fungere både på Mac og PC, og du krever at ørepluggene dine skal kunne kobles til hvilken som helst mobiltelefon. Hvorfor skal industrien nøye seg med mindre? Ny teknologi og innovasjon er en viktig ingrediens i Industri 4.0, men alene ikke nok. Sammen med et standardisert, selskapsuavhengig og entydig språk på informasjon som prosesseres av nye teknologier har man et fundament for å lykkes med Industri 4.0.

DELTA PÅ: Kick-Off for OPC UA Brukerforum

OPC UA (IEC 62541) er en åpen standard og et rammeverk for sikker, interoperabel, og pålitelig utveksling av sanntidsinformasjon (data + kontekst som gir data mening) på tvers av systemer, leverandører og industrier. OPC UA er plattformuavhengig, og sikrer en sømløs flyt av sanntidsinformasjon mellom maskiner, og mellom maskiner og digitale plattformer og økosystem i skyen. OPC UA er valgt som et fundamentalt kommunikasjonsgrensesnitt for Industri 4.0.

Det må mer enn ett selskap til for å skape en revolusjon (den fjerde industrielle revolusjon). Ett selskap kan ikke få til Industri 4.0 alene. Hele verdi- og leverandørkjeden må dra i samme retning, og det krever samarbeid med et globalt tankesett. Norsk industri må være interoperabel med et globalt marked.

NFEA starter nå et OPC UA Brukerforum hvor OT og IT ingeniører med lidenskap for åpen og standardisert utveksling av operasjonelle data kan møtes for å bli kjent, diskutere, lære av hverandre og få til økt bruk av OPC UA og standardiserte informasjonsmodeller på tvers av norsk industri. Brukerforumet er åpent for alle som enten bruker eller ønsker å ta i bruk OPC UA i industrien for å oppnå interoperabilitet og standardisering.

Brukerforumet vil deles inn i fire arbeidsgrupper:

  • Applikasjonsutvikling
  • Arkitektur og konnektivitet
  • Informasjonsmodellering
  • Forretningsverdi

Brukerforumet vil møtes en gang årlig, mens arbeidsgruppene møtes jevnlig og ved behov.

Det blir Kick-Off for OPC UA Brukerforum hos Equinor på Fornebu 3. mai kl 08:30-15:00. Klikk her for mer info

Nyheter

Årets Revolve NTNU-racerbil avduket

05.05.25

Årets autonome racerbil fra Revolve NTNU ble avduket 29. april. Årets bil heter VEGA og skal sikre NTNU nye pallplasser i årets Formula Student. NFEA var tilstede under avdukingen.

Les mer

NFEA på Nettverksdagene 2025

24.04.25

NFEA var også i år hovedsponsor for Nettverksdagene på NTNU Gløshaugen. Nettverksdagene arrangeres av 3.års studentene ved 5-års studiet Kybernetikk og robotikk. I løpet av to dager på stand fikk vi 80 nye studentmedlemmer.

Les mer

Rapport fra årsmøtet

13.02.25

NFEAs årsmøte for 2024 ble holdt på Thon Conference i Oslo 13. februar 2025. 2024 ble et middels godt år for NFEA med en omsetning på rundt 10 millioner. Overskuddet ble på rundt 300.000 kroner.

Les mer

Slik beskytter vi kritisk infrastruktur mot fremtidens trusler

03.02.25

I dagens digitaliserte samfunn er cybersikkerhet en kritisk faktor for å sikre kontinuitet og integritet i ulike sektorer. Vi tar denne utfordringen på alvor og arrangerer konferansen "Cyber Security 2025" i Oslo 9.–10. april 2025. Konferansen har som mål å belyse reelle cybertrusler og dele praktiske tiltak som både store og små virksomheter kan implementere for å møte disse truslene.

Les mer

Jan Eirik Schiøtz har gått bort

24.01.25

Det er med stor sorg vi har mottatt meldingen om at redaktør Jan Eirik Schiøtz i AMNytt har gått bort, 75 år gammel. Jan Eirik ble i fjor utnevnt til æresmedlem i NFEA. NFEA takker Jan Eirik Schiøtz for mange års godt samarbeid og for hans betydelige innsats for foreningen og fagmiljøet over mange år.

Les mer