Industriseminar hos Yara

NFEA Region Grenland arrangerte Industriseminar med tilhørende besøk i en av de mest spennende industribedrifter i Norge den 13. september 2018.

Yara sin produksjonsbedrift på Herøya Industripark i Porsgrunn er en av Norges viktigste eksportbedrifter i landbasert prosessindustri. Bedriften eksporterer 97 % av sin produksjon og har gjennomført store investeringer i en ny salpeterfabrikk med topp moderne elektro- og automatiseringsanlegg. Sammen med Kongsberg Maritime gjennomfører Yara nå prosjektet Yara Birkeland. Dette omfatter transport med et batteridrevet og selvstyrt, ubemannet fartøy mellom fabrikken og logistikksenteret i Larvik. I Yara-fabrikken gjennomføres nå forberedelsene for den omfattende elektriske kraftforsyningen til dette avanserte elektriske fartøyet og industriseminaret gav et godt innblikk i dette.

Den faglige delen av Industriseminaret ble avholdt på Herøya Industripark og ble avsluttet med et industribesøk i fabrikkanleggene hos Yara Norge AS.
Fra dette programmet nevner vi:

Hva kan Universitetsstatusen for Norges nyeste Universitet bety for industrimiljøet i Regionen?
v/ Morten Pedersen, Universitet i Sørøst-Norge

Prosjektet «Yara Birkeland» Batteridrevet og selvstyrt – Elektrotekniske utfordringer og samarbeidet med ansvarlige myndigheter
v/Merete Østby Lund og Arve Haavik, Yara Norge

Industriell digitalisering i praksis

  • IO link og Smart City konseptet, v/ Agnar Sæland, Pepperl+Fuchs
  • Den digitale feltoperatøren v/ Jon-Olav Hjelmtveit og Iver Evensen, Emerson
  • Nøddusjer med et trådløst perspektiv v/Øystein Moe og Iver Evensen, Emerson

Erfaringer med anvendelse av industrielle simulatorer ved Yaras fabrikker, v/ Stian Dreyer Jonskås, Yara Norge AS

  • Hvordan unnfanges en «digital tvilling»?
  • Et industrielt bidrag til oppdragelsen…

Deretter var det båttur med MS Dikkon og god servering av norsk mat fra grillen på Seival, – et nylig oppgradert seilersenter for Brevik Seilforening.

Klart for lunsj på Industriseminar i regi av NFEA Region Grenland for foredragsholderne. Fra v. Jon-Olav Hjelmtveit og Iver Evensen fra Emerson og Agnar Sæland fra Pepperl+Fuchs.
Erfarne fagpersoner fra industrimiljøet i Norge treffes på NFEA sine Industriseminarer.
Denne gang på Seival utenfor Brevik. Fra v. Eivind Omarheim fra Krohne, Jacob Borcsenius fra Pepperl+Fuchs og Leif Midbøe fra WAGO.

Nyheter

Rapport fra årsmøtet

13.02.25

NFEAs årsmøte for 2024 ble holdt på Thon Conference i Oslo 13. februar 2025. 2024 ble et middels godt år for NFEA med en omsetning på rundt 10 millioner. Overskuddet ble på rundt 300.000 kroner.

Les mer

Slik beskytter vi kritisk infrastruktur mot fremtidens trusler

03.02.25

I dagens digitaliserte samfunn er cybersikkerhet en kritisk faktor for å sikre kontinuitet og integritet i ulike sektorer. Vi tar denne utfordringen på alvor og arrangerer konferansen "Cyber Security 2025" i Oslo 9.–10. april 2025. Konferansen har som mål å belyse reelle cybertrusler og dele praktiske tiltak som både store og små virksomheter kan implementere for å møte disse truslene.

Les mer

Jan Eirik Schiøtz har gått bort

24.01.25

Det er med stor sorg vi har mottatt meldingen om at redaktør Jan Eirik Schiøtz i AMNytt har gått bort, 75 år gammel. Jan Eirik ble i fjor utnevnt til æresmedlem i NFEA. NFEA takker Jan Eirik Schiøtz for mange års godt samarbeid og for hans betydelige innsats for foreningen og fagmiljøet over mange år.

Les mer

2024 og veien videre

04.12.24

2024 kan oppsummeres som et helt greit år for NFEA resultatmessig. Året har stort sett gått som planlagt. Vi har gjennomført de aller fleste kurs og konferanser som tenkt, flere med svært hyggelige besøkstall. Vi har også fått de fleste regionene i aktivitet igjen, med både gjennomførte og planlagte arrangementer.

Les mer

Lærerik faglærersamling i Brumunddal

14.11.24

49 deltakere var med da Auti.no og NFEA arrangerte faglærersamling innen automasjon i Brumunddal 12. og 13. november. Målet med arrangementet var å skape en arena der lærere og andre ressurser kan utveksle erfaringer og hente inspirasjon.

Les mer