Kjemistudenter fra NTNU på faglig ekskursjon til Portugal
Tekst: Annbjørg L. Marthinsen og Mads Hartig , NTNU
Besøk hos universitetet i Lisboa
Første reisestopp var Universitetet i Lisboa, hvor studentene fikk besøke Institutt for bioteknologi og prosessteknologi. Der fikk de foredrag om forskningen på bioprosesser og bioproduksjon, samt foredrag om medisinsk teknologi og hvordan forskningen på EKG har blitt utviklet i forbindelse med pasienthelse. Besøket ga studentene et innblikk i hvor viktig den teknologiske forskningen er både for fremtidig matproduksjon og pasienthelse.
Fremtidsrettet olje- og gassindustri
Videre besøkte studentene det portugisiske energiselskapet Galp, hvor de fikk nyttig innsikt i produksjon av olje, gass, strøm og fornybar energi. Her ble anlegget presentert, studentene fikk høre om deres pågående prosjekter og utfordringer de støter på i sitt arbeid. Dette ga et tydelig innblikk i hvordan studentenes sivilingeniørkompetanse vil være vesentlig i en jobbhverdag sammen med deres kjemibakgrunn, for å oppnå god kunnskap for å løse konkrete utfordringer.
Bærekraftig vinproduksjon hos Quinta do Monte d´Oiro
På vei til Porto ble det et stopp på vingården Quinta do Monte d´Oiro. Her fikk studentene innsikt i den kjemiske prosessen bak vinproduksjon gjennom reisen fra drueåkrene til vinflaske. Vinsmakingen og omvisningen var både sosialt og faglig inspirerende.

Industri, forskning og innovasjon i Porto
I Porto besøkte studentene ølprodusenten Super Bock, forskningssenteret RAIZ og papirprodusent DS Smith. Hos Super Bock fikk de innblikk i deres automatisering av produksjonsprosessen, mens RAIZ presenterte hvordan bærekraftig utnyttelse av biomasse har påvirkning i det grønne skiftet. De fortalte om forskningen rundt introduksjon av nye arter til miljøer – arter som i deres tilfelle er tilknyttet eukalyptustrær som videre skal bioraffineres. Hos DS Smith lærte studentene om resirkuleringstjenester og emballasjeproduksjon.
Studentene fikk innblikk i adsorpsjonsbaserte gassrensingssystemer hos Amnis Pura. Amnis Pura var en startupbedrift formet fra tidligere ansatte og Ph.D.-stipendiater ved universitetet i Porto, etter at de merket et tydelig hull i markedet når det kommer til småskala gass- og prosessanlegg. De fortalte og om oppstart av bedriften samt samarbeidet de nå har med universitet som er til for å gagne begge parter.
Akademisk samarbeid og historisk perspektiv
Hele klassen reiste sammen til FEUP. Her fikk vi besøke ulike labber som tok for seg temaer rundt materialteknologi, prosessteknologi og bioteknologi slik at de kunne fortelle om forskningen de driver med. Mye av forskningen er rettet mot medisinsk bruk, ofte ved hjelp av avanserte karbonmaterialer, som kan brukes til fremtidige behandlinger av syke pasienter.
Et kulturelt høydepunkt var besøket til Museu de História Natural e da Ciência da Universidade do Porto, hvor studentene fikk se utstillinger av historiske laboratorier og mineralsamlinger. Dette satte dagens teknologi inn i et historisk perspektiv og viste utviklingen av kjemifaget gjennom tidene.

Faglig utbytte og internasjonale perspektiver
Ekskursjonen ga studentene unike perspektiver innen hvordan kjemi og prosessteknologi anvendes i praksis innad i portugisisk industri og forskning. Gjennom bedrifts- og universitetsbesøk har de fått verdifull innsikt i internasjonale samarbeid og hvordan kunnskapsutveksling bidrar til å løse fremtidens utfordringer.
Studentene retter en stor takk til Norsk Forening for Elektro og Automatisering for støtten som gjorde reisen mulig. Erfaringene og inntrykkene fra ekskursjonen har gitt ny inspirasjon og kunnskap som vil være verdifulle både i videre studier og i kommende yrkesliv.
Her kan du lese mer om NFEAs stipendordning: https://nfea.no/utdanning/stipendordninger/
NFEA deler også ut pris for årets beste bachelor/ masteroppgave. Det kan du lese mer om her:
https://nfea.no/utdanning/pris-beste-master-bacheloroppgave/
