Rapport fra årsmøtet

NFEAs årsmøte for 2025 ble holdt på Thon Conference i Oslo 18. februar 2026. 2025 ble et tungt år for NFEA resultatmessig, med en omsetning på rundt 12 millioner. Driftsresultatet ble på rundt 50.000 kroner, med et årsresultat på ca 250.000 kroner.

Årsmøtet ble åpnet av styreleder Tom Storgaard, som ønsket velkommen med gjennomgang av agendaen.

Deretter overtok NFEAs direktør Karin Sundsvik. Hun gikk gjennom årsberetningen, og tok for seg de aktivitetene NFEA har hatt i 2025. Årsberetningen, regnskapet og budsjettet for 2026 ble godkjent av årsmøtet.

NFEAs årsmøte for 2025 ble arrangert i Oslo 18. februar 2026

Tungt år for NFEA

2025 har vært et tungt år for NFEA resultatmessig. Deltakerantallet på aktivitetene våre har ofte vært lavere enn budsjettert, og kostnadene på arrangementene har skutt i været, slik at resultatet har blitt heller magert.

13 konferanser, seks kurs, OPC dag, fagsamling for hydraulikk- og pneumatikk og to gjennomførte regionsarrangement ble status for 2025. 1.400 personer har vært på et NFEA-arrangement i 2025, noe som er 100 flere enn året før.

Arrangementer

Konferansen som samlet flest deltakere i år var EX-Konferansen. Denne konferansen arrangerer vi i samarbeid med NEK, og i tillegg til 157 deltakere som var samlet på Clarion Hotel Oslo var det 7 personer som deltok digitalt på de to dagene konferansen varte.

Cyber Security konferansen var også godt besøkt, men likevel var det færre deltakere enn forrige år.

Subsea Controls i Kristiansand var også godt besøkt i 2025. Det er en av våre eldste konferanser. Den har blitt arrangert i godt over 20 år, alltid i Sørlandets hovedstad. I år var 135 deltakere påmeldt.

Stabil medlemsmasse

Antall medlemmer i NFEA holder seg noenlunde stabilt. Både nye medlemsbedrifter og nye studentmedlemmer har kommet til. Medlemstallene er i 2025: 294 bedrifter (302 i 2024) og 16 undervisningsmedlemmer (17 i 2024).

I tillegg har foreningen personlige medlemmer. NFEA har nå 72 personlige medlemmer.

Antall studentmedlemmer har gått opp med 101 nye medlemmer. Det var ved utgangen av 2025 298 studentmedlemmer i NFEA, mot 197 på samme tid i 2024. Den store økningen skyldes god rekruttering av studentmedlemmer på de studentarrangementene vi deltar på. NFEA var i 2025 hovedsponsor på Nettversdagene på NTNU som arrangeres av studentene på Institutt for kybernetikk og robotikk.

I løpet av 2025 har NFEA gitt støtte til en mengde karrieredager, prosjekter og/eller studieturer. Gjenytelsen for disse pengene er selvfølgelig at alle studentene som får støtte må melde seg inn i NFEA som studentmedlemmer, og at vi skal få prosjektrapporter og/eller ‘reisebrev’ som vi kan bruke i vår markedsføring av foreningen. Det er gratis medlemskap for studenter i NFEA.

Antallet æresmedlemmer er 24.

Mariann Merz fra SINTEF Digital holdt foredraget «Smarte sensorer og kunstig intelligens – nye muligheter for datadrevet innsikt»

Økonomi

Foreningens økonomiske årsresultat for 2025 ble et overskudd på drøye 250.000 kroner. Driftsresultatet før finansposter ble drøye 50.000 kroner. Omsetningen var ca. 12,5 millioner kroner.

Omsetningen har økt med ca. 970.000 kroner i forhold til budsjettet for året. Dette skyldes nesten utelukkende økt deltakelse på EX-konferansen, som vi arrangerer sammen med NEK. Imidlertid har kostnadene nærmest fulgt den økte omsetningen, og kostnadene på arrangementene våre har økt med 840.000 kroner i forhold til budsjett.

Totalt har kostnadene våre økt med ca. 1,2 millioner kroner i forhold til budsjett, noe som har spist opp marginen vi hadde budsjettert med.

Resultatet er svakt positivt. Dette skyldes hovedsakelig at økte kostnader som reiser, hotell og konferanseutgifter. Våre marginer blir dermed presset, og resultatet blir dårligere

Stipend og studenter

Studentene er viktige for NFEA. Relevante studenter helt fra videregående nivå tilbys gratis medlemskap i foreningen vår. Flest studentmedlemmer har vi likevel fra universitetene, da kanskje særlig NTNU-studenter.

De ulike universitetene/ høgskolene inviterer oss til årlige Nettverksdager/ Karrieredager der næringslivet inviteres til å ha stand på skolen og møte relevante studenter. Dette er også en god arena for oss i NFEA og vi synes det er fint å møte fremtidens bedriftsmedlemmer allerede mens de er studenter.

Jon Kåre Solås fra Phoenix Contact holdt foredraget «Platform Industri 4.0 og Asset Administration Shell som byggestein for en felles digital grunnmur»

Valg av styre

Eirik Molund fra Equinor ASA og vår studentrepresentant Gard Laeskogen fra NTNU forlater styret. Vi takker begge for innsatsen i styret.

Inn kommer Kjell Kringeland fra Equinor ASA. I tillegg ble det utnevnt ny studentrepresentant fra NTNU, og dette ble Malin Berg.

NFEAs styre for 2026 blir dermed som følger:

Leder: Tom Storgaard | Siemens Energy AS
Nestleder: Charlotte Elmelid | Vårgrønn AS
Kjell Kringeland | Equinor ASA
Øyvind Horntvedt | Kongsberg Maritime AS​
Vibeke Skjetne | ABB Norge AS
Christian Fredrik Sætre | NTNU
Håkon Wærstad | Yara Norge AS​
Mariann Merz | SINTEF Digital​
Malin Berg | Studentrepresentant, NTNU

Æresmedlem

Terje Gjengedal er utnevnt til æresmedlem i NFEA.

I begrunnelsen heter det: «Terje Gjengedal har vært styreleder i NFA, blant annet i 2008 da foreningen markerte sitt 50 års jubileum. Gjengedal har også vært fast medlem i evalueringsgruppen for beste bachelor/ master i mange år.

Gjengedal er utdannet sivilingeniør i elkraftteknikk og har også en doktorgrad innen samme fagområde. Han har vært professor ved NTNU og ved Høgskulen i Narvik/UiT, ved Universitetet i Agder og ved NMBU på Ås. Han har vært på internasjonale oppdrag, har vært ansatt i ABB og har hatt flere lederstillinger i Statkraft.
Terje Gjengedal har vært fagsjef, spesialrådgiver og direktør i Statnett, og konsernsjef i Sogn og Fjordane Energi. Han har bred styreerfaring og har vært styreleder i flere selskap.

Terje Gjengedal har mottatt flere nasjonale og internasjonale priser for sitt arbeid. Han fikk blant annet The CIGRE Technical Committee Award i 2003 og Elkraftprisen i 2005».

Terje Gjengedal gikk bort 28. januar etter lengre tids sykdom. Han fikk vite om tildelingen før han døde.  

NFEA Prisen for 2025 tildeles Ringsaker videregående skole. Prisen ble delt ut av nestleder i NFEAs styre, Charlotte Elmelid fra Vårgrønn AS

NFEA Prisen

NFEA Prisen for 2025 er tildelt Ringsaker videregående skole. Denne skolen har bidratt mye i å holde faggruppen «Auti – Automatiseringsutdanningen i Norge» levende siden denne ble etablert. Faglærerne Karl Einar Røste, Pål Ruud-Olsen og Håvard Fjellstad har vist stort engasjement overfor NFEA. Blant annet ved å ta med skoleklasser på besøk til en av foreningens konferanser både i 2024 og 2025. Elevene uttrykker stor glede og engasjement for disse turene. NFEA håper at denne tildelingen kan opprettholde den store interessen for fagene og for vår nettverksarena, slik at skolens elever på sikt kan blir gode ambassadører for NFEA.

NFEA Prisen består av en krystall plakett og 25.000 kroner.

Glade prisvinnere. Fra venstre: Faglærerne Karl Einar Røste, Pål Ruud-Olsen, Håvard Fjellstad og avdelingsleder Vegard Lodgaard ved Ringsaker videregående skole i Brumunddal

Nyheter

Cyber Security 2026: Når strategien møter teknologien

09.03.26

Cybersikkerhet er ikke lenger et nisjetema – det er et forretningskritisk og samfunnskritisk ansvar. Når Cyber Security 2026 samler bransjen i Oslo i april, skjer det med et nytt grep: Parallelle sesjoner som gir deltakerne større faglig valgfrihet og dypere innsikt.

Les mer

ERF2026 i Stavanger – en unik mulighet for NFEAs medlemmer

20.01.26

I mars 2026 samles Europas ledende miljøer innen robotikk, automatisering og kunstig intelligens i Stavanger, når European Robotics Forum 2026 (ERF2026) arrangeres i Norge. For NFEAs medlemmer representerer dette en helt spesiell mulighet til å synliggjøre norsk teknologi, bygge internasjonale relasjoner og ta del i utviklingen av fremtidens løsninger.

Les mer

2025 med rekordhøyt aktivitetsnivå

11.12.25

2025 har vært et år der NFEA virkelig har fått synliggjort sin rolle som en nasjonal møteplass for teknologi, automasjon og elektro. Med høy aktivitet, mange arrangementer og et engasjert fagmiljø i ryggen, har året bidratt til både ny kunnskap, styrkede nettverk og viktig bransjeutvikling.

Les mer

Norge kan tette kraftgapet. Men da må vi handle nå!

02.07.25

NFEA er en av organisasjonene bak Kraftgapet-kampanjen. Sammen med de andre medlemmene i Stiftelsen Elektroforum jobber vi nå aktivt med å formidle budskapet om at kraftgapet vi har i Norge må tettes, og at tiltak må settes inn nå.

Les mer