St. Olavs Orden til Steinar Sælid

Professor Steinar Sælid er utnevnt til ridder 1. klasse av Den Kongelige Norske St. Olavs Orden. Sælid, som ble utnevnt til æresmedlem i NFA i 1993, mottar utmerkelsen for sin innsats innen teknisk kybernetikk.

Tekst: Tom K Venger, NFEA | Solveig Mikkelsen, NTNU | NTB. Foto: Thor Nielsen, NTNU

Sælid ble i 2019 tildelt NTNUs ærespris for å ha gitt et betydelig bidrag til norsk industri. Det ble da pekt på at han har spilt en nøkkelrolle i utviklingen av kjerneteknologi innenfor avansert styring og overvåking for hovedprodukter i flere norske bedrifter. Disse produktene har skapt mange arbeidsplasser og stor omsetning, både i Norge og i utlandet.

Steinar Sælid er utdannet siv.ing og PhD i teknisk kybernetikk fra NTH og er i dag professor emeritus ved instituttet. Han er også en av gründerne bak Prediktor AS.

Sælid vil få dekorasjonen overrakt under et arrangement i Gamle Fredrikstad 16. september.

I 1993 ble Steinar Sælid også utnevnt til æresmedlem i NFA. NFA slo seg i 2018 sammen med IFEA, og endret da navn til NFEA.  Sælid fikk utmerkelsen for lang og fortjenestefull innsats for foreningen og automatiseringsfaget.

Nyheter

Norge kan tette kraftgapet. Men da må vi handle nå!

02.07.25

NFEA er en av organisasjonene bak Kraftgapet-kampanjen. Sammen med de andre medlemmene i Stiftelsen Elektroforum jobber vi nå aktivt med å formidle budskapet om at kraftgapet vi har i Norge må tettes, og at tiltak må settes inn nå.

Les mer

Reisebrev fra fag-ekskursjon til Italia

23.05.25

I april reiste studenter fra Industriell kjemi og bioteknologi (MTKJ) ved NTNU til Nord-Italia for å utforske faglige og kulturelle sider ved kjemi og teknologi i europeisk kontekst. Ekskursjonen, støttet av Norsk Forening for Elektro og Automatisering, ga verdifulle erfaringer og ny innsikt i både industri og forskning.

Les mer

Årets Revolve NTNU-racerbil avduket

05.05.25

Årets autonome racerbil fra Revolve NTNU ble avduket 29. april. Årets bil heter VEGA og skal sikre NTNU nye pallplasser i årets Formula Student. NFEA var tilstede under avdukingen.

Les mer

NFEA på Nettverksdagene 2025

24.04.25

NFEA var også i år hovedsponsor for Nettverksdagene på NTNU Gløshaugen. Nettverksdagene arrangeres av 3.års studentene ved 5-års studiet Kybernetikk og robotikk. I løpet av to dager på stand fikk vi 80 nye studentmedlemmer.

Les mer