Industriseminar hos Aker BP

NFEA Region Midt-Norge arrangerte Industriseminar hos Aker BP i Trondheim Sentrum den 6. november 2018.

Fremtidens oljeinstallasjoner styres fra kontrollrom som finnes på land. Aker BP er ett av de selskapene som har kommet lengst. De har etablert et kontrollrom i et tidligere hotell i Trondheim Sentrum.

Driftssikkerhet, vedlikehold og stabil produksjon skal ivaretas i like stor grad som tidligere, men kostnadene for drift av installasjonene vil etterhvert reduseres. Den første generasjonen av denne typen prosessoperatører er nå under opplæring. De skal ha like god kjennskap til driften og lokale forhold på plattformen som tidligere, men vil få sin daglige arbeidsplass i Trondheim sentrum. Der skal de arbeide med styringen av plattformen Ivar Aasen.

Dette var tema når NFEA Region Midt-Norge inviterte til Industriseminar om mulighetene og de tekniske utfordringene i planleggingen av fjernstyring av installasjoner til havs og anlegg i prosessindustrien.

Industriseminaret omfatter foredrag om temaet og omvisning i Aker BP sitt kontrollrom på Trondheim Torg. Industriseminaret ble avsluttet med kveldstur med elektrisk veterantrikk fra Trondheim sentrum til endeholdeplassen for trikkelinjen Graakallbanen ved Lianvannet. Middagen for deltakerne ble servert på tradisjonsrike Lian Restaurant ved grensen til Bymarka i Trondheim.

Fra programmet nevner vi:

  • Fremtidens oljeinstallasjoner styres fra land v/Morten Ileby, Aker BP
  • Industriell digitalisering i et praktisk perspektiv. Om samarbeidet mellom Siemens og Aker BP v/Edmund Knutsen, Siemens AS
  • Muligheter og utfordringer i integrasjonen mellom NTNU og Høyskolen i Sør-Trøndelag v/Fredrik Dessen, NTNU
Edmund Knutsen fra Siemens AS hold foredrag om samarbeidet mellom Aker BP og Siemens.

Nyheter

Kjemistudenter fra NTNU på faglig ekskursjon til Portugal

17.04.26

Vårens ekskursjon tok studentene på Industriell kjemi og bioteknologi (MTKJ) ved NTNU til Portugal, hvor de besøkte byene Porto og Lisboa. Dette ble en kombinasjon av faglig og kulturell tur hvor studentene fikk minner for livet. Med støtte fra Norsk Forening for Elektro og Automatisering fikk studentene gjennomført en vellykket ekskursjon med verdifulle erfaringer og innsikt i både industri og forskning.

Les mer

Trådløs kommunikasjon får en stadig viktigere rolle i industrien

13.04.26

Digitalisering, økt bruk av sensorer og behovet for mer fleksible produksjonsprosesser gjør at trådløs kommunikasjon får en stadig mer sentral rolle i industrien. Teknologien er i ferd med å bevege seg fra pilotprosjekter til å bli en del av infrastrukturen i moderne produksjonsanlegg.

Les mer

Cyber Security 2026: Når strategien møter teknologien

09.03.26

Cybersikkerhet er ikke lenger et nisjetema – det er et forretningskritisk og samfunnskritisk ansvar. Når Cyber Security 2026 samler bransjen i Oslo i april, skjer det med et nytt grep: Parallelle sesjoner som gir deltakerne større faglig valgfrihet og dypere innsikt.

Les mer

Rapport fra årsmøtet

20.02.26

NFEAs årsmøte for 2025 ble holdt på Thon Conference i Oslo 18. februar 2026. 2025 ble et tungt år for NFEA resultatmessig, med en omsetning på rundt 12 millioner. Driftsresultatet ble på rundt 50.000 kroner, med et årsresultat på ca 250.000 kroner.

Les mer