Vel overstått sommer

Etter en lang periode med permittering er administrasjonen i NFEA tilbake på jobb fra 1. august.  Og dette har vi sett fram til! Vi starter opp høstsesongen med flere web-baserte kurs og vår første kommende konferanse, RobotForum, i Molde i september.

I vår ble vi tvunget til å avlyse alle aktivitetene våre – noen ble forsøkt flyttet til høsten, mens andre ble avlyst for 2020, og vil bli forsøkt satt opp igjen i 2021.  Det er fremdeles unntakstilstand i NFEA på den måten at full aktivitet lar vente på seg, men vi arrangerer noen kurs nå rett etter sommeren som egner seg for ‘web-formatet’ (se aktivitetskalender).

Vår første konferanse i høst er «Robotforum» (tidl. Forum for Automatisk Produksjon) som går i Molde i slutten av september. Dette blir et flott arrangement, med hurtigbåttur inn til Åndalsnes, hvor vi skal besøke både Plasto og Wonderland.  Vi håper at koronasituasjonen utvikler seg i en slik retning at vi kan arrangere denne konferansen uten problemer – med dagens situasjon er det uproblematisk, men ting endrer seg raskt.

Imidlertid vil vi gjerne at dere som har tenkt å delta, melder dere på så fort som mulig. På den måten kan vi få en følelse av hvor mange som vil delta, og ta våre forholdsregler i forhold til det. Vi på vår side lover å avlyse dersom situasjonen krever det –  selvfølgelig uten at deltakeravgiften for den enkelte belastes.

Med dagens situasjon er det fullt mulig for NFEA å arrangere både kurs og konferanser etter «gammel mal» – det vil si å samle deltakere til kunnskapsdeling og nettverksbygging. Imidlertid har mange bedrifter ennå strenge reiserestriksjoner, og mange har også innført et sterkt kostnadsfokus etter å ha gjennomlevd tunge tider gjennom våren og sommeren – hvilket selvfølgelig er forståelig. Vi i NFEA må selvfølgelig tilpasse vårt tilbud til hvordan verden ser ut rundt oss, og vi har derfor bestemt oss for en forsiktig igangkjøring etter sommeren – med hovedvekten av våre høstarrangementer i november.

Samtidig starter vi nå å planlegge aktiviteten for 2021, og vi vil snart komme ut med informasjon om hvordan årshjulet for neste år ser ut. Forhåpentligvis vil pandemien roe seg innen neste år, og vi kan fortsette det viktige arbeidet med å videreutdanne og gi inspirasjon til deltakere på våre arrangementer. Formatet på læringen kan muligens bli endret noe – gitt de erfaringene som denne pandemien har gitt oss. Vi tar oppgaven vår på alvor også i tiden framover, og skal levere relevante og interessante  muligheter for videre utvikling – for de enkelte og for bedriftene.

 

Med hilsen Karin Sundsvik, direktør i NFEA

 

Nyheter

Rapport fra årsmøtet

13.02.25

NFEAs årsmøte for 2024 ble holdt på Thon Conference i Oslo 13. februar 2025. 2024 ble et middels godt år for NFEA med en omsetning på rundt 10 millioner. Overskuddet ble på rundt 300.000 kroner.

Les mer

Slik beskytter vi kritisk infrastruktur mot fremtidens trusler

03.02.25

I dagens digitaliserte samfunn er cybersikkerhet en kritisk faktor for å sikre kontinuitet og integritet i ulike sektorer. Vi tar denne utfordringen på alvor og arrangerer konferansen "Cyber Security 2025" i Oslo 9.–10. april 2025. Konferansen har som mål å belyse reelle cybertrusler og dele praktiske tiltak som både store og små virksomheter kan implementere for å møte disse truslene.

Les mer

Jan Eirik Schiøtz har gått bort

24.01.25

Det er med stor sorg vi har mottatt meldingen om at redaktør Jan Eirik Schiøtz i AMNytt har gått bort, 75 år gammel. Jan Eirik ble i fjor utnevnt til æresmedlem i NFEA. NFEA takker Jan Eirik Schiøtz for mange års godt samarbeid og for hans betydelige innsats for foreningen og fagmiljøet over mange år.

Les mer

2024 og veien videre

04.12.24

2024 kan oppsummeres som et helt greit år for NFEA resultatmessig. Året har stort sett gått som planlagt. Vi har gjennomført de aller fleste kurs og konferanser som tenkt, flere med svært hyggelige besøkstall. Vi har også fått de fleste regionene i aktivitet igjen, med både gjennomførte og planlagte arrangementer.

Les mer

Lærerik faglærersamling i Brumunddal

14.11.24

49 deltakere var med da Auti.no og NFEA arrangerte faglærersamling innen automasjon i Brumunddal 12. og 13. november. Målet med arrangementet var å skape en arena der lærere og andre ressurser kan utveksle erfaringer og hente inspirasjon.

Les mer