Vel overstått sommer

Etter en lang periode med permittering er administrasjonen i NFEA tilbake på jobb fra 1. august.  Og dette har vi sett fram til! Vi starter opp høstsesongen med flere web-baserte kurs og vår første kommende konferanse, RobotForum, i Molde i september.

I vår ble vi tvunget til å avlyse alle aktivitetene våre – noen ble forsøkt flyttet til høsten, mens andre ble avlyst for 2020, og vil bli forsøkt satt opp igjen i 2021.  Det er fremdeles unntakstilstand i NFEA på den måten at full aktivitet lar vente på seg, men vi arrangerer noen kurs nå rett etter sommeren som egner seg for ‘web-formatet’ (se aktivitetskalender).

Vår første konferanse i høst er «Robotforum» (tidl. Forum for Automatisk Produksjon) som går i Molde i slutten av september. Dette blir et flott arrangement, med hurtigbåttur inn til Åndalsnes, hvor vi skal besøke både Plasto og Wonderland.  Vi håper at koronasituasjonen utvikler seg i en slik retning at vi kan arrangere denne konferansen uten problemer – med dagens situasjon er det uproblematisk, men ting endrer seg raskt.

Imidlertid vil vi gjerne at dere som har tenkt å delta, melder dere på så fort som mulig. På den måten kan vi få en følelse av hvor mange som vil delta, og ta våre forholdsregler i forhold til det. Vi på vår side lover å avlyse dersom situasjonen krever det –  selvfølgelig uten at deltakeravgiften for den enkelte belastes.

Med dagens situasjon er det fullt mulig for NFEA å arrangere både kurs og konferanser etter «gammel mal» – det vil si å samle deltakere til kunnskapsdeling og nettverksbygging. Imidlertid har mange bedrifter ennå strenge reiserestriksjoner, og mange har også innført et sterkt kostnadsfokus etter å ha gjennomlevd tunge tider gjennom våren og sommeren – hvilket selvfølgelig er forståelig. Vi i NFEA må selvfølgelig tilpasse vårt tilbud til hvordan verden ser ut rundt oss, og vi har derfor bestemt oss for en forsiktig igangkjøring etter sommeren – med hovedvekten av våre høstarrangementer i november.

Samtidig starter vi nå å planlegge aktiviteten for 2021, og vi vil snart komme ut med informasjon om hvordan årshjulet for neste år ser ut. Forhåpentligvis vil pandemien roe seg innen neste år, og vi kan fortsette det viktige arbeidet med å videreutdanne og gi inspirasjon til deltakere på våre arrangementer. Formatet på læringen kan muligens bli endret noe – gitt de erfaringene som denne pandemien har gitt oss. Vi tar oppgaven vår på alvor også i tiden framover, og skal levere relevante og interessante  muligheter for videre utvikling – for de enkelte og for bedriftene.

 

Med hilsen Karin Sundsvik, direktør i NFEA

 

Nyheter

ERF2026 i Stavanger – en unik mulighet for NFEAs medlemmer

20.01.26

I mars 2026 samles Europas ledende miljøer innen robotikk, automatisering og kunstig intelligens i Stavanger, når European Robotics Forum 2026 (ERF2026) arrangeres i Norge. For NFEAs medlemmer representerer dette en helt spesiell mulighet til å synliggjøre norsk teknologi, bygge internasjonale relasjoner og ta del i utviklingen av fremtidens løsninger.

Les mer

2025 med rekordhøyt aktivitetsnivå

11.12.25

2025 har vært et år der NFEA virkelig har fått synliggjort sin rolle som en nasjonal møteplass for teknologi, automasjon og elektro. Med høy aktivitet, mange arrangementer og et engasjert fagmiljø i ryggen, har året bidratt til både ny kunnskap, styrkede nettverk og viktig bransjeutvikling.

Les mer

Norge kan tette kraftgapet. Men da må vi handle nå!

02.07.25

NFEA er en av organisasjonene bak Kraftgapet-kampanjen. Sammen med de andre medlemmene i Stiftelsen Elektroforum jobber vi nå aktivt med å formidle budskapet om at kraftgapet vi har i Norge må tettes, og at tiltak må settes inn nå.

Les mer

Reisebrev fra fag-ekskursjon til Italia

23.05.25

I april reiste studenter fra Industriell kjemi og bioteknologi (MTKJ) ved NTNU til Nord-Italia for å utforske faglige og kulturelle sider ved kjemi og teknologi i europeisk kontekst. Ekskursjonen, støttet av Norsk Forening for Elektro og Automatisering, ga verdifulle erfaringer og ny innsikt i både industri og forskning.

Les mer